Proszą tylko o mogiłę.

Artykuł ten ukazał się w gazecie Nasz Dziennik latem tego roku.

Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i Okolic w 2011 roku podjęło decyzję o zabezpieczeniu pozostałej części cmentarza wojskowego przed bieżącym pochówkiem. Stawiając prowizoryczne ogrodzenie uchroniliśmy pozostałą niewielką powierzchnię kwater wojskowych przed całkowitym zajęciem. Na cmentarzu tym spoczywają żołnierze którzy polegli w okresie pierwszej wojny światowej w trakcie walk na naszym terenie w latach 1914 i 1915. W kronice parafialnej Jaślisk jest zapis że Komitet Parafialny w 1917 roku przekazał na rzecz Austro- Węgier część cmentarza na którym zostali pogrzebani żołnierze obu armii. Z informacji uzyskanych z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wynika że na cmentarzu w Jaśliskach pochowanych jest 525 żołnierzy w 145 mogiłach tak pojedynczych jak i zbiorowych. Każdy z nas chciałby z pewnością aby o groby jego bliskich którzy zginęli na obczyźnie w różnych wojnach ktoś zadbał a my co robimy? Z kwatery którą przekazali Wasi ojcowie tym żołnierzom na wieczny odpoczynek została tylko niewielka część. Pytam się tych którzy krytykują nasze działania : co Wyście zrobili w tej sprawie. Zamiast krytykować lepiej byłoby skierować energię na sprawy związane z powiększeniem powierzchni cmentarza, gdyż brak miejsca na bieżący pochówek jak i gospodarza na cmentarzu jest przyczyną tej sytuacji.

Wobec śmierci wszyscy są równi. Pochowanym żołnierzom należy się szacunek i pamięć. Dbanie o groby to nasza polska tradycja, tradycja to kultura a o kulturę trzeba dbać.

Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i Okolic ma satysfakcję że dzięki naszemu zainteresowaniu się tą sprawą, pytaniami w Urzędzie Wojewódzkim w przyszłym roku na zabezpieczonym przez nas miejscu powstanie profesjonalne ogrodzenie i pomnik.

Potwierdzeniem słuszności naszego działania jest między innymi list od Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Członka Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Obronnych kpt. rez. inż. Józefa Bocheńskiego który zamieszczamy poniżej.

Wszystkim tym co przyczynili się do wykonania ogrodzenia jak i postawienia krzyża serdecznie dziękuję.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Jaślisk i Okolic

Józef Kuśnierz